حکمت نیوز 

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه، وزیر امور خارجه کشورمان و وزیر امور خارجه انگلیس در خصوص آخرین وضع گفت‌وگوها در وین، موضوعات دوجانبه و برخی موضوعات مورد اهتمام مشترک از جمله اوضاع افغانستان و یمن تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن مرور آخرین وضع مناسبات دوجانبه و گفت‌وگوها در وین، نقطه نظرات لندن در این خصوص را تشریح کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس روابط رو به رشد میان انگلیس و جمهوری اسلامی ایران را تأمین کننده منافع دو کشور دانست.

وی ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک این کشور بتواند بدهی‌های معوق خود به ایران را پرداخت نماید.

لیز تراس همچنین به همکاری انگلیس و سازمان ملل متحد برای کمک رسانی به مردم افغانستان اشاره و از نقش و همکاری مؤثر ایران در این راستا تقدیر کرد.

حسین امیرعبداللهیان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به سفر معاون رئیس جمهوری کشورمان برای شرکت در اجلاس آب و هوایی گلاسکو و وبینار مشترک گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور و درخواست سفر هیأت انگلیس به تهران، روند مناسبات دو کشور را مثبت ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نزدیک شدن در مرحله حساس و مهم مذاکرات وین، لزوم جدیت و مسئولیت پذیری طرف‌های مذاکره کننده با ایران را مورد تاکید قرار داد و رسیدن به این مرحله از گفت‌وگوها را بیش از هر چیز، ناشی از رویکرد منطقی و نیز ابتکار عمل طرف ایرانی دانست.

وی بر لزوم توافق دسته جمعی میان همه طرف‌های مذاکره کننده بر سر متن واحد و ضرورت لحاظ شدن مطالبات مشروع جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

امیرعبداللهیان اوضاع انسانی در یمن و افغانستان را بحرانی خواند.

وی ضمن تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی در قبال افغانستان، تشکیل دولت فراگیر در آن کشور را حائز اهمیت خواند و بر کمک رسانی فوری جامعه جهانی به مردم این کشور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلفنی، با اشاره به وخامت شرایط انسانی در یمن، ابراز امیدواری کرد که انگلیس به وظایف خود برای پایان دادن به فاجعه انسانی ناشی از تداوم تجاوز و جنگ در یمن عمل کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد