حکمت نیوز 

 علی اکبر محرابیان که به همراه آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور به آسیای میانه سفر کرده است، در جمع کارآفرینان، وزرا و سایر مسئولان کشور تاجیکستان در شهر دوشنبه گفت: این دیدار فرصت مغتنمی برای تبادل نظر جهت استفاده بهینه از ظرفیت‌های اقتصادی بین دو کشور است.

وی با بیان اینکه غلبه بر چالش‌های جهان در قرن حاضر، نیازمند چند جانبه‌گرایی، احترام به حقوق بین‌الملل، اصلاح نهادهای اقتصادی و توسعه همکاری‌های بین‌المللی است، افزود: امروزه پیشرفت‌های علمی و فناورانه، تأثیراتی گسترده بر فرایند رشد اقتصادی و توسعه پایدار در تمامی کشورهای جهان داشته و موجب ارتقای مراودات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و نهایتاً پدید آمدن اقتصادهای بزرگ نوظهور شده است. این تحولات، گسترش روزافزون روابط اقتصادی، تجاری و توسعه سرمایه‌داری میان کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای در حال انتقال را نیز به دنبال داشته و نقش آنان را در اقتصاد جهانی با رشد فزاینده همراه کرده است.

وزیر نیرو با تاکید بر ضرورت فراهم کردن زیرساخت‌ها برای توسعه صنعتی ادامه داد: برق از مهمترین زیرساخت‌ها برای توسعه صنعتی به شمار می‌رود و انرژی برق نقش محوری در توسعه اقتصادی و رفاه جوامع، اقتصادهای بزرگ در حال ظهور جهان و سایر کشورهای در حال توسعه ایفا کرده و نقش این انرژی در توسعه اقتصادی چنان است که به دلیل امکان به کارگیری تکنولوژی‌های مدرن‌تر و نیز ملاحظات زیست محیطی، در تمامی زمینه‌های فعالیت می‌تواند به عنوان انرژی مناسب انتخاب شود.

محرابیان با اشاره به منابع کم نظیر انرژی، معادن و کریدور حمل و نقل زمینی و دریایی شمال و جنوب در ایران افزود: ما به شکل جدی علاقه‌مند هستیم تا برای متنوع‌سازی روابط اقتصادی خود، در همکاری‌های بین‌المللی حضور و مشارکتی فعال‌تر داشته باشیم.

وی با تاکید بر موقعیت محوری ایران هم در منطقه مهم خاورمیانه و هم در مناطق آسیای مرکزی و همچنین در دریای خزر گفت: ایران می‌تواند به طور همزمان در منطقه با هم گرایی اقتصادی و سیاسی با کشورهای حاشیه خزر و عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا منافع اوراسیا را پیگیری کند و در سطوح منطقه‌ای هم در آسیای مرکزی و هم در خزر با کشورهای اوراسیا می‌توانند همکاری‌های ثمر بخش داشته باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد