حکمت نیوز 

سیدرضا فاطمی امین در پایان اجلاس کمیسیون مشترک و همکاری‌های اقتصادی ایران و ازبکستان به همکاری دو کشور در خصوص گردشگری سلامت، مبادلات دارویی و تجهیزات پزشکی اشاره و اظهار کرد: یادداشت تفاهمی در پایان این اجلاس آماده شده که موضوعات متنوعی دارد و اگر قرار است عملیاتی شود باید برنامه زمان بندی برای آن در نظر گرفته و مرتباً کنترل شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: موضوع تهاتر و تعرفه ترجیحی از اهمیت بالای برخوردار است که باید در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد. آماده ایم هیئتی از ازبکستان هفته آینده به ایران بیاید و این دو مورد را پیگیری کنیم.

فاطمی امینی ازبکستان را از کشورهای مهم منطقه با جمعیت بالا و صنایع پیشرفته عنوان و افزود: آقای زاق اف در سفر به ایران تاکید داشت تا از فناوری‌های کشورمان در ازبکستان استفاده شود.

وزیر صمت گفت: اقتصاد دو کشور زمینه‌های همکاری زیادی دارد و اگر بتوانیم زمینه‌های فرهنگی و تاریخی دیرینه را به روابط تجاری پیوند بزنیم شاهد بهبود روابط دو کشور خواهیم بود. اجلاس چهاردهم کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور سرآغاز توسعه روابط خواهد بود.

در ادامه این نشست عمر زاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان با بیان اینکه این نخستین بار است که یک هیئت ازبک عالیرتبه شامل ۳ وزیر و ۵ معاون وزیر و فعالان بخش خصوصی به تهران می آیند گفت: این موضوع نشان دهنده قصد ازبکستان برای ارتقای روابط با ایران است و در دیدارهایی که با مقامات ایرانی داشتم متوجه شدم طرف ایرانی نیز همین قصد را دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید دستورات رؤسای جمهور دو کشور را در زمینه توسعه روابط عملیاتی کنیم، یادآور شد: امروز یک پروتکل نهایی و چند سند دیگر در پایان چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور امضا می‌کنیم اما پیشنهاد می‌کنم یک نقشه راه واحد تدوین و اجرایی شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد