حکمت نیوز 

 "علی‌اکبر محرابیان" در دیدار با "ایسیاکا عبدالغدیر امام" دبیرکل دی هشت با بیان اینکه «دی هشت» تأثیرات فراوانی در منطقه به ویژه کشورهای اسلامی داشته است، گفت: البته در گذشته اثرگذاری خوبی را از دی هشت شاهد بودیم، اما در سال‌های اخیر نیاز به تقویت این سازمان وجود دارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه دی هشت با پیشنهاد مشترک ایران و ترکیه تأسیس شده است، افزود: زمانی که رئیس جمهور اسبق ترکیه این پیشنهاد را به ایران آورد و با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران مشورت کرد، جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد این سازمان حمایت ویژه‌ای را صورت داد.

وی تاکید کرد: در سال‌های اخیر تشکل‌های دیگر منطقه‌، قوی‌تر از دی هشت ظاهر شدند، بنابراین لازم است دی هشت به اهداف اولیه خود بازگردد.

محرابیان یادآور شد: در سال ۲۰۰۸ اجلاسی در حوزه صنعت با حضور کشورهای عضو در ایران برگزار شد که تأثیرات بسیار قابل ملاحظه‌ای را در پیشبرد پروژه‌های مشترک در زمینه صنعت و در میان کشورها گذاشت، به طوری که کشورها فعالانه همکاری‌های گسترده‌ای را در این باره آغاز کردند.

وی با اشاره به دیدگاه مشترک ایران و دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در زمین پیشبرد اهداف این سازمان، اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های مهم دی هشت این است که هشت کشور اسلامی در تکنولوژی و اقتصاد پیشرو هستند و امروز دو وظیفه اصلی را برعهده دارند؛ نخست اینکه از ظرفیت‌های موجود حداکثر استفاده و بهره را برای برطرف کردن نیازهای یکدیگر ببرند و در مرتبه دوم اینکه هشت کشور لوکوموتیو کِشنده مجموعه کشورهای اسلامی باشند؛ این امر به عنوان فرصتی برای کشورهای عضو و در عین حال کل جهان اسلام محسوب می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد